Öppet idag 11—17 Tensta konsthall
Vi använder cookies för funktions- och översättningsändamål.
Läs mer

Kontakt & press

+46–(0)8–36 07 63 info@tenstakonsthall.se
Facebook Instagram Mynewsdesk

Visningar

Kontakt
info@tenstakonsthall.se

Skolor

Anna-Stina Ulfström
anna-stina@tenstakonsthall.se

Press

Wasim Harwill
wasim@tenstakonsthall.se
Få våra nyhetsbrev
Ange din giltiga e-postadress
Vänligen ange ditt namn
Vänligen ange ditt namn
Presskontakt
Wasim Harwill
+46–(0)70–747 54 04
wasim@tenstakonsthall.se
Nyhetsrum och pressbilder Ladda ner logotyp
HITTA HIT

Tensta konsthall ligger 21 minuter med tunnelbana från T-centralen. Ta blå linjen mot Hjulsta, hoppa av i Tensta och välj uppgången mot Tensta Centrum. Utanför spärrarna finns en hiss som tar dig ner till planen framför konsthallen. Det finns även en gångväg från Tensta Centrum om du vill undvika trappor. Vid entrén finns en ramp avsedd för rullstol, rullator och barnvagn. 

TILLGÄNGLIGHET

Toaletterna är anpassade för personer med funktionsvariationer. Vid entrén finns även ett café som du kan sitta ner i. 

Öppettider
Tisdag—fredag 11—17
Lördag och söndag 12—17
Gratis inträde

Besök oss på Taxingegränd 10, Spånga

Vi erbjuder visningar för grundskola och gymnasium. För skolor är förbokade visningar på dagtid gratis. För större grupper såsom företag, konstföreningar och privata sällskap, erbjuds visningar av pågående utställningar. Max antal deltagare är 30 personer.

Visningen tar 40 minuter. Gratis för skolor i Järvaområdet, konstskolor och SFI. Övriga grupper betalar en avgift på 1500 kr på vardagar och 2000 kr på helger. Kontakta info@tenstakonsthall.se

Kontakta oss för visning

Visningar erbjuds på svenska, arabiska, turkiska, somaliska och engelska

Personal
Cecilia Widenheim
Cecilia Widenheim
Chef
+46–(0)8–36 07 63
cecilia@tenstakonsthall.se

Asha Mohamed
Reception och kvinnocafé
+46–(0)8–36 07 63
asha@tenstakonsthall.se

Fahyma Alnabsi
Reception, språkcafé och medborgare till medborgare
+46–(0)8–36 07 63
fahyma@tenstakonsthall.se

Wasim Harwill
Grafisk formgivare, kommunikation och press
+46-(0)70-747 54 04
wasim@tenstakonsthall.se

Anna-Stina Ulfström
Intendent, förmedling och verksamhetsutveckling
+46–(0)8–36 07 63
anna-stina@tenstakonsthall.se

Didem Yildirim
Producent
+46–(0)70–779 14 98
didem@tenstakonsthall.se
Muna Alyaqoobi
Muna Alyaqoobi
Kvinnocaféet
+46–(0)8–36 07 63
muna@tenstakonsthall.se

George Chamoun
Förmedling och pedagogik (tjänstledig)
+46–(0)70–446 27 23
george@tenstakonsthall.se

Paulina Sokolow
Kommunikation och press (tjänstledig)
+46–(0)73–673 05 78
paulina@tenstakonsthall.se